Vilket tält ska jag köpa?

Den här frågan får jag ofta, både från aspirerande fjällvandrare men även från de som pensionerat sitt gamla tält för att nu leta något modernare, och jag fattar. Det är en djungel där ute. Så fram med macheten för nu ska vi röja upp lite bland begrepp, material och former!

Olika typer av tält

Tunnel-, kupol-, ryggås- eller pyramidtält. Det finns en del att ta hänsyn till när du ska välja ditt nästa home away from home och de alla sina olika för- och nackdelar.

Jag har länge varit en hängiven anhängare av tunneltält för dess stora absid. Absiden är det man i folkmun kan kalla för förtält. Det är här du kommer in och kan ta av dig dina kängor, laga mat vid dåligt väder och förvara din packning vädersäkert för att sedan krypa i i sovdelen när det är dags att sova. Tunneltält har det mesta men där de fallerar är invändig höjd och av naturliga skäl (storleken) så är det lite tyngre. Det blir dessutom lite kinkigare vid placeringen då det har ett större ”foot print”, vilket är en lite nördig omskrivning av ytan som tältet täcker på marken. Det behöver helt enkelt lite mera plats. Utöver detta så behöver du planera för vinden om du befinner dig på kalfjället för även om det är helt suveränt i hård vind så hänger det på vilket håll vinden kommer ifrån. Du vill helt enkelt att det träffar kortändan av tältet och blåser längs med, låter enkelt va? Problemet blir om vinden vänder under natten och blåser rakt mot långsidan, då bjuder det på ett större vindfång och ruskas om mer. Kanske sällan något större problem men åtminstone en sak att ha med sig vid val av tält.

Kupoltältet har, tvärtemot tunneltält, en generösare invändig höjd men är istället utrustad med en, eller två, mindre absider beroende på storlek på tält. Här finns det sällan plats för annat än en ryggsäck och att laga mat är desto krångligare. Det går, men i jämförelse med tunneltältet så har du flyttat från en 2:a med modernt kök till en enrummare med kokvrå. Jag har själv gått tillbaka till kupoltält från att enkom ha bott i tunneltält under många år och jag älskar det men man ska veta vad man ger sig in på om man delar tält och blir fast på grund av oväder en dag eller två. Det finns helt enkelt inte så mycket utrymme att dela på. Pratar vi storlek och vind så tar det mindre yta i anspråk och det blir dessutom inte lika känsligt för hur du placerar det. Det finns ofta en riktning som är bättre och den beror på placering av ventilation och öppningar in i tältet men utformningen gör att det inte spelar så stor roll för vindfånget vilket håll vinden kommer ifrån. En annan fördel med kupoltältet är att det är självstadgande, det vill säga att när bågarna trätts i så står tältet själv. Det här är väldigt bra i stenig terräng där det är svårt att få ner tältpinnar men ska inte misstas för att det inte behöver förankras.

Ryggåstältet då? Här har vi en riktig klassiker och pratar du med dina föräldrar kan jag nästan garantera att de har någon slags relationen till ett sådant. Jag upplever att det blev ett glapp på ganska många år då tält av ryggåsmodell byttes ut till fördel för modernare tunnel och kupolmodeller där motståndskraften för vind tillsammans med utrymme varit det största argumenten. Huruvida de står, eller inte står, emot vind låter jag vara osagt men klart är att utrymmet i tältet blir mindre med dess låga kanter där taket löper i vinkel nästan hela vägen ned till marken. Men. Idag finns modernare tappningar av tältet där låg vikt ofta är av prioritet och jag tror att det absolut finns tillfällen då den gamla klassikern gör sig bra på fjället!

Pyramidtält, lavvu eller kåta. Kärt barn har många namn och när vi ändå pratar klassiker är det här vi till sist landar. En modell av tält som använts av urinnevånare sedan lång tid tillbaka och jag nämnde tidigare enrummare kontra tvåan. Här har vi takvåningen. Ett tält av den här utformningen ger dig mest utrymme per gram och det helt utan konkurrens. Vill du ha god takhöjd, låg vikt per person och ett motståndskraftigt skydd i vind är det här du vill stanna. Vi har själva, med goda erfarenheter, använt tältkåta sommar som vinter och det är ett härligt skydd. De finns som små en- och tvåmansmodeller upp till gigantiska byggen där du rymmer långt fler än du någonsin kommer vilja dela sovrum med på fjället. Störst fördel, som jag anser det, har det under dåligt väder eller under vintern med korta dagar. Tack vare storleken och den enorma rymden ser jag det som ett utmärkt ställe att spendera många timmar i och det ger dig gott om plats för både matlagning, packning och kortspel.

Material och funktion

Nylon, PU-belagd väv, silnylon med mera. Det är inte lätt att navigera mellan de olika variationerna av material och jag tänker inte grotta ner mig onödigt mycket i det här. De har sina olika områden för expertis och jag upplever sällan att ett tält väljs utifrån materialet i duken utan tvärtom så följer duken de andra behoven där exempelvis vikt eller riv/slitstyrka kan vara faktorer som är ligger till grund för valet.

Tältstängerna/bågarna lika så. Det finns olika varianter där vikt och styrka är skiljefaktorerna.

Dubbelvägg eller enkelvägg? Det blir egentligen en fråga om vikt och komfort. Ett enkelväggigt tält blir naturligtvis lättare i sin vikt men du riskerar i högre grad kondensvatten på din utrustning om du stöter i tältduken och antingen torkar av fukt mot kroppen eller får det att droppa ned på dina saker i tältet. Avhjälpt med en helt vanligt disktrasa men också i princip eliminerat med att ha dubbla vävar, alltså ett inner- samt ett yttertält.

Hur mycket ska ett tält kosta?

Här kan vi följa den vanliga devisen att kvalitet ofta avspeglar sig i pris. Ett dyrare tält har helt enkelt mer genomtänkta funktioner och bättre materialval. Men. Är det vad du behöver?

Tältar du ett par nätter per år, under sommaren, i miljöer som inte är alltför bistra eller utsatta för väder så behöver du inte köpa ett Hillebergstält eller motsvarande utan då räcker det förmodligen med vad som helst. Tältet är ett väderskydd. Punkt. Prickar det av de tre punkterna att hålla dig i lä från vinden, torr från nederbörd och i skydd från myggen så är du hemma. Det är verkligen inte krångligare än så och du ska få en anekdot kring val av tält för att förstå bättre.

Jag är uppvuxen i Jämtland och har levt med känslan av att; ”har du inte ett Hillebergstält så har du inte ett tält”. Det är givetvis inte en kommunikation från Hilleberg själva utan mer känslan bland andra friluftsutövare i min närhet och under min uppväxt. Förmodligen eftersom Hilleberg är ett Jämtländskt företag och, missförstå mig rätt, det är fantastiska tält och det är ingen slump att de används av bergsbestigare, jägare och vandrare världen över. De är i en klass för sig både vad gäller kvalitet men också i pris. Detta gjorde att jag inte var i närheten av att kunna köpa ett själv, för även om jag tyckte att plantsättning var ett grymt sommarjobb så var jag inte beredd att lägga en hel sommars inkomst på ett tält. Jag köpte istället ett kupoltält, från Jysk. Det var tungt, krångligt att packa och sätta upp, ganska fult och med helt obefintlig absid men, det var mitt. Det tältet följde mig sen på många turer i fjäll och lågland, sommar som vinter innan det till slut rämnade och fick kastas. Det var egentligen ett helt värdelöst tält men det höll mig torr, varm och myggfri trots den misshandel jag bjöd det på och vet du vad, det var faktiskt med mig upp på Kebnekaise.

Nu tycker jag inte att du ska köpa det billigaste om du ska använda det på fjället men det finns en poäng att hämta här och speciellt idag! När jag gick i högstadiet fanns det inte mycket att välja på men idag finns det otroligt mycket fina tält som varken kostar 400:- på Jysk eller 14000:- på Naturkompaniet. Det finns helt enkelt något för alla och du behöver bara ställa dig en funderare på vad du behöver. Inom UL-sfären finns det ett begrepp som lyder ”du bär dina rädslor på ryggen”, något som jag tycker går att implementera även på plånboken då jag gissar att en del köper ett långt bättre (läs: dyrare) tält än de egentligen behöver. Så ställ dig dessa frågor: Ska jag tälta på sommaren, på vintern eller både och? Ska jag tälta på kalfjället och riskera hårt väder? Hur mycket orkar/vill jag bära? När du har svar på dessa tre enkla frågor blir det lite lättare att sålla bland utbudet och hitta något som passar både dina preferenser och din plånbok.

Ett spartips är givetvis att försöka hitta ett begagnat tält på marketplace eller blocket. Med tid, tur och lite ihärdighet går det att göra fynd, jag själv köpte t.ex ett Helsport Ringstind 1-2 för endast 400:- i början av sommaren. Förmodligen livets deal på ett otroligt fint litet tält! Ett annat tips är att hyra före du köper. Det är vid användning man märker vad man gillar och olika fabrikat har olika lösningar på exempelvis öppningar, ventilation och storlek. Testa dig fram så kommer du förstå bättre vad du själv uppskattar. Möjligheter att hyra finns exempelvis hos Outdoorbuddies.

Nu hoppas jag att du blivit lite klokare i din jakt på tält och att du hittar det bästa för dig och dina vandringar!


Lämna en kommentar