Testat: Primus Lite+

Enmansköket är en perfekt följeslagare när det snabbt ska kokas vatten till frystorkad mat och du vill ha ett färdigt koncept med brännare, kokkärl och gas förpackat tillsammans och redo att användas vid rasten på din nästa fjälltur. Jag har tidigare skrivit om den amerikanska Jetboil Zip men den här gången håller vi oss till den svenska motsvarigheten, nämligen Primus Lite+.

Artikeln innehåller annonslänkar till Outnorth

Första intrycket

Jag gillar hur Primus Lite+ ser ut. Kanske är det typiskt skandinaviskt i sitt formspråk eller så har det bara något som tilltalar mig. Det känns helt enkelt robust, tryggt och stilrent i sin utformning. Inget som egentligen har någon betydelse för förmågan att koka upp vatten men jag måste säga att jag gillar det! Köket finns i ett par olika tappningar och jag har den äldre varianten, den nya har fått några uppdateringar där den mest signifikanta är ett längre och vikbart vred till brännaren.

Detaljer

Med sina 402 gram väger det aningen mer än det Jetboil Zip jag jämför med som i sin tur landar på 345 gram men med den vikten får du ett par extra finesser. Brännaren är utrustad med en piezo-tändare som gör att du varken behöver tändare eller tändstål för att starta köket. Åtminstone i teorin för den här har nämligen en notorisk förmåga att gå sönder. I fallet med Lite+ kan det ha att göra med att man packar brännare, gas och benstöd tillsammans i kokkärlet och att den lilla gnisttråden inte blir tillräckligt skyddad men oavsett anledning är den dock inte mycket att sätta sin tillit till. Det kök jag köpte begagnat hade en trasig tändare men jag såg att det gick att köpa en reservdel och laga den (bra där Primus!). Under våren 2023 hade Primus en kampanj där man kunde få reservdelar kostnadsfritt så jag anmälde mitt kök och fick en piezo skickad till mig för byte. Senare när jag tog med den ut på tur gick den direkt sönder igen och jag har förlikat mig med att det numera är normaltillståndet. Trist detalj då det av naturliga skäl adderar vikt som i många fall blir helt obrukbar. Upplevelsen med trasig tändare verkar delas av fler då jag skummat igenom kommentarer och åsikter i svenska likväl som internationella forum där problemet verkar vara återkommande.

Ställbar brännare. Med justerbar låga blir köket mångsidigt då det går att använda även till matlagning. Bra grej även om det, för mig, i första hand kommer att användas till att koka upp vatten.

Pot support. Här har vi en finurlig och väldigt användbar detalj! Kokkärlen till kök likt Primus Lite+ är försedda med värmeväxlare, de är konstruerade med flänsar undertill som på ett mer effektivt sätt tar tillvara på värmen från brännaren och snabbar på din koktid samt minskar gasförbrukningen. Brännarna är därför anpassade till kokkärlen för att mest effektivt kunna nyttja funktionen men det ställer till besvär om du skulle vilja använda ett annat kokkärl än det avsedda. Då blir det för tätt mellan brännare och kärl vilket gör att det blir för hett och riskerar att smälta brännaren eller som i värsta fall leder till en olycka. Olika tillverkare har olika lösningar men jag tycker att Primus har den mest snillrika! På bandet som agerar handtag sitter det tre stycken små skruvar som går att skruva ner i brännaren och då ger den önskade distansen. En helt suverän lösning som inte bara är otroligt enkel utan även gör jobbet utan att ta någon större plats i anspråk och det gör att jag kan använda min kaffepanna utan risk för en trasig brännare!

Användning

Precis som motsvarande kök så är det här väldigt lättanvänt! Allt ryms i kärlet tillsammans med en 100g gastub men behöver packas i en speciell ordning för att det ska gå att stänga locket ordentligt, något som inte är ett problem så fort man lärt sig hur. Kärlet skruvas fast på brännaren med en bajonettfattning och sitter stadigt utan risk för att lossna och med de medföljande benen för gastuben står köket stadigt om underlaget är någorlunda plant. Jag upplever köket aningen lättare att hantera jämfört med min Jetboil då dels locket är enklare att ta av men även att brännaren är ställbar, de gånger jag kokat över vatten och bränt mig när jag ska stänga av köket är helt enkelt färre med Primusen och det uppskattar jag. Locket används även som mugg vilket kan vara praktiskt.

Användning i olika säsonger påverkar såklart koktiden och precis som med Jetboil är det inte lika praktiskt för användning under vinterhalvåret men det går. Vinden påverkar även det och jag tycker att den lilla vikt som ett vindskydd adderar är värt det då det kommer att spara in både gas och tid. Jag har köpt ett vikbart aluminiumskydd på amazon för kaffepengar och det fungerar utmärkt.

Tillbehör

Eftersom stöd för användning av andra kokkärl redan följer med så är en kaffepress det uppenbara tillbehöret att köpa till dit kök. Utöver det så går det att köpa större kokkärl som passar din brännare. Det tycker jag är bra och i kombination med att det går att beställa reservdelar så kommer du förmodligen aldrig behöva byta ut ditt kök. Något som Primus har som fördel gentemot sina konkurrenter.

Slutsats

Det här är ett kompetent och genomtänkt kök där du får allt du behöver i en liten förpackning. Jag gillar att det är genomtänkt samt att det genomgått en uppdatering där små detaljer blivit förändrade till det bättre. Det visar på utveckling från primus och en vilja att produkten levererar bästa möjliga upplevelse till användaren. Är det bättre eller sämre än andra likvärdiga kök? Det är svårt att svara på men möjligheten att laga trasiga delar eller byta ut delar av köket tycker jag talar till dess fördel och då det fortfarande är vad jag anser vara ett prisvärt kök så ser jag ingen större anledning att titta efter något annat om det är ett kök av den här typen som du är ute efter.

+ Medföljande skruvar för användning av andra kokkärl

+ Tillgång till reservdelar

– Piezo-tändaren. Med tanke på mina erfarenheter tillsammans med en samlad bild så förstår jag inte varför den fortfarande sitter där. Ta med en tändare.


Lämna en kommentar